Sirküler

Sirküler No: 2021/066


Hayvansal ürünlerin ihracatı için düzenlenecek Sağlık Sertifikaları

Havayolu ihracat aşamasında havalimanında yer alan geçici depolama yerlerinde kargo ve evrak kabul aşamasında yük tartımlarında kilo farklılıkları oluşabildiği, bu nedenle sağlık sertifikalarında tekrar düzenlenmesi gerektiği ve sağlık sertifikası üzerinde yapılacak düzenlemelerin/değişikliklerin zaman ve maliyet kayıplarına sebep olmayacak şekilde anlık olarak değişime izin verilmesi veya bu değişimlerin elektronik ortamda gerekli denetimler yapılarak sağlanması talep edilmiştir.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün cevabi yazısında;

-Hayvansal ürünlerin ihracatı için düzenlenecek Sağlık Sertifikalarına ilişkin talimatlara göre  Veteriner sağlık sertifikalarının  alıcı ülke talepleri doğrultusunda oluşturulan ve düzenleyen veteriner hekimin ıslak imzasının ve görev yaptığı il/ilçe müdürlüğünün resmi mührünün basılı olduğu fiziki evraklar olduğu,

-veteriner sağlık sertifikasında yapılacak değişikliklerin, sertifikayı düzenleyen veteriner hekim tarafından yapılması  ıslak imzalı ve resmi mühür basılı fiziki olarak ihracatçıya teslim edilmesi gerektiği belirtilmiştir.


  İçeriği PDF formatında görüntülemek için tıklayınız
Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.