Sirküler

Sirküler No: 2021/075


Yurt Dışı GMP Denetimleri ve Sertifikasyon Süreçleri Hakkında Pandemi Sürecinde Uygulanacak Ek Tedbirler

 

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından "Yurt Dışı Üretim Tesislerinin GMP Denetimleri" konulu yayımlanan Duyuruda;

Dünyada ve ülkemizde pandemi şartları  nedeniyle yurt dışında yerinde GMP denetimlerin gerçekleştirilememesinden dolayı, daha önce  geçerlilik süreleri 30.06.2021 tarihine kadar uzatılan GMP sertifikalarının geçerlilik sürelerinin, ithalatçı firmalar tarafından başvuru yapılmasına gerek kalmaksızın 31.12.2021 tarihine kadar uzatıldığı,

GMP sertifika geçerlilik süresi henüz dolmadan risk bazlı denetim (yenileme) başvurusu yapılan ve kurum Müfettişlerince yerinde denetim kararı verilen ürünler ile bu ürünler referans gösterilerek yapılmış dosya üzerinden denetim (muafiyet)  başvurusu yoluyla daha öncesinden Kurumca GMP sertifikası düzenlenmiş ürünlerin GMP sertifikalarının geçerlilik sürelerinin, ithalatçı firmalar tarafından başvuru yapılmasına gerek kalmaksızın 31.12.2021 tarihine kadar uzatıldığı, belirtilmiştir.

İlgili Duyuru https://www.titck.gov.tr/duyuru/yurt-disi-gmp-denetimleri-ve-sertifikasyon-surecleri-hakkinda-pandemi-surecinde-uygulanacak-ek-tedbirler-03022021165413 linkindedir.

 


Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.