Sirküler

Sirküler No: 2021/150


Bazı Tekstil, Konfeksiyon ve Deri Ürünlerinin Denetimine İlişkin Tebliğ kapsamında numune alınması işlemleri

 

TC TİCARET BAKANLIĞI Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü’nün 12.03.2021 / 62237638 tarih, sayılı ekli yazılarıyla;

Bazı Tekstil, Konfeksiyon ve Deri Ürünlerinin Denetimine İlişkin Tebliğ (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2021/18) İthalat Denetim Rehberinin tüm Bölge Müdürlüklerine iletildiği ve mezkur rehberin "3.2 Numune Alınması ve Numunenin Laboratuvara Sevki" başlığında "... Numune sayısının asgaride tutulması esastır" hükmü çerçevesinde: Ürün cinsi bazında ve Ayakkabı cinsi ürünler için numune alınmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir.

Buna göre;

- Ürün cinsi bazında yapılan başvurularda öncelikli olarak, ürün cinsi aynı olmak kaydıyla, başvuruda yer alan diğer ürün renklerinin tamamını veya çoğunu içeren herhangi bir model ürün varsa sadece o modelden numune alınması gerekmektedir. (Örneğin sarı kazak, mavi kazak, kırmızı kazak, siyah kazak ile bu renklerin tamamını/çoğunu ihtiva eden ve 4 ayrı renkli kazaktan oluşan toplam 5 model içeren bir başvurudan; sadece 4 ayrı renkli kazaktan numune alınması.)

- Ürün cinsi bazında yapılan başvuru kapsamı ürün modelleri tek ve birbirinden farklı renklerden oluşuyorsa; riskli renkler olan siyah, kırmızı, turuncu, sarı ya da yeşil renkli modellerden; şayet bu renklerden hiçbiri yoksa, en koyu renkli modelden numune alınması gerekmektedir.

- Ürün cinsi bazında yapılan başvuru kapsamı ürünler aynı rengin farklı tonlarından oluşuyorsa; o rengin en koyu tonundan numune alınması gerekmektedir.(Örneğin pembe, koyu pembe ve açık pembe kazaklardan sadece koyu pembe kazaktan numune alınması.)

- Sadece beyaz renkten oluşan ürünlerden hiçbir şekilde numune alınmaması; başvurunun tamamı beyaz renklerden oluşuyor ise test işlemi yapılmadan veya test raporu istenmeden başvurunun kabul olarak sonuçlandırılması gerekmektedir.

Ayakkabı cinsi ürünler için ise:

- Ürün cinsleri arasında yer alan eşyalardan öncelikli olarak azo testleri için yukarıda belirtilen hususlar doğrultusunda numune seçilmesi gerekmektedir.

- Fitalat, krom VI ve DOT testleri için en fazla sayıda materyal içeren modelin numune olarak seçilmesi gerekmektedir.

- Ürün cinsi bazında yapılan başvuru kapsamında tamamıyla farklı materyallerden oluşan modeller varsa; bu tür ürünlerin her birinden ayrı ayrı numune alınması gerektiği belirtilmiştir.


  İçeriği PDF formatında görüntülemek için tıklayınız
Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.