Sirküler

Sirküler No: 2021/163


6807.10.00.00.00 (ASFALTTAN/BENZERİ MADDELERDEN RULO HALİNDE EŞYA) GTİP'li "Sika Multiseal T" isimli ürünün CE kapsam dışı olduğu

 

T.C. TİCARET BAKANLIĞI Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü 17.03.2021 / 62391414 tarih, sayılı yazılarıyla;

6807.10.00.00.00 (ASFALTTAN/BENZERİ MADDELERDEN RULO HALİNDE EŞYA) GTİP'li "Sika Multiseal T" isimli ürünün; Yapı Malzemeleri Yönetmeliği Kapsamında İthalatta Denetime Tabi Ürünleri Listesi'nde olduğu, "kendinden yapışkanlı, plastik modifiyeli bitüm sızdırmazlık bandı" olduğu ve ürünle ilgili herhangi bir harmonize standart bulunmadığı, dolayısıyla CE işaretlemesine tabi olmadığı tespit edildiğinden;

Söz konusu ürün ve çatı kaplaması ile tesisatında su sızdırmazlığına yönelik tamir amacıyla kullanıldığı tespit edilen benzer ürünlerin kapsam dışı olarak değerlendirilmesi gerektiği bildirilmiştir.

 

Konuya ilişkin yazı aşağıya çıkarılmıştır.

 

T.C.

TİCARET BAKANLIĞI

Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü

Sayı        :E-24545304-553.02-

Konu     :Çatı Kaplaması ve Tesisatında Su

Sızdırmazlığına Yönelik Tamir Amacıyla

Kullanılan Ürünler Hk (2021/14)

17.03.2021 / 62391414

DAĞITIM YERLERİNE

Yazımız ekinde firma dilekçesi ile birlikte teknik özellikleri de iletilen, 6807.10.00.00.00 (ASFALTTAN/BENZERİ MADDELERDEN RULO HALİNDE EŞYA) GTİP'li "Sika Multiseal T" isimli ürünün; Yapı Malzemeleri Yönetmeliği Kapsamında İthalatta Denetime Tabi Ürünleri Listesi'nde olduğu, "kendinden yapışkanlı, plastik modifiyeli bitüm sızdırmazlık bandı" olduğu ve ürünle ilgili herhangi bir harmonize standart bulunmadığı, dolayısıyla CE işaretlemesine tabi olmadığı tespit edilmiştir.

Mezkur ürün ile çatı kaplaması ve tesisatında su sızdırmazlığına yönelik tamir amacıyla kullanıldığı tespit edilen benzer ürünlerin kapsam dışı olarak değerlendirilmesi hususunda gereğini rica ederim.

VEYSEL PARLAK

Bakan a.

Genel MüdürSaygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.