Sirküler

Sirküler No: 2021/166


Fransa'ya İhracat Yapacak Firmalarımıza Uyarı

 

T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıda, Lyon Ticaret Ataşeliğinden alınan bir yazıya atıfla, son dönemde, Ataşeliğe ulaşan ve aralarında oldukça büyük ölçeklilerin de bulunduğu Türk firmalarından, Fransa’ya ihracat yaparken dolandırıldıkları yönünden şikâyetler geldiği belirtilmektedir.

Söz konusu dolandırma işleminin genel olarak:

-E-posta üzerinden kendilerini, pazarda tanınmış veya sektöründe başarılı, bir firmanın dış ticaret temsilcisi olarak gösteren kişilerin firmalarla irtibata geçtiği,

-Söz konusu kişilerin firmalarla irtibata geçerken, belirtilen firmanın uzantısına sahip bir e-posta adresi kullandığı,

-Daha sonra gerek e-posta yoluyla gerekse de telefonla, firmalarla pazarlık yaptığı ve alım için anlaşmaya vardığı,

-Türk firmalarının ürünleri gönderdiğinde kendilerinin teslim aldığı ve teslim fişine söz konusu Fransız firmasının mührünü dahi bastığı,

-Ürünleri teslim alan kişiler ile daha sonra irtibata geçilemediği ve satışın bedelinin hiçbir zaman firmalara ödenmediği, Şeklinde yapıldığı belirtilmiştir.

Yazıda devamla, firmalarımızın sadece kendileriyle irtibata geçen kişilerce kullanılan e-posta adresinin Fransız firmasının ismini taşıyan bir uzantısının olmasına veya yapılan tekliflerde veya sözleşmelerde Fransız firmasının mührünün kullanılmasına güvenmemeleri; firmalarımızın, belirtilen Fransız firmasının genel merkezini arayarak kendilerine ulaşan ve ürün almak isteyen kişilerin çalışanları olup olmadıklarını kontrol etmelerinin de önemli olduğu ifade edilmiştir.

Konuya ilişkin İTKİB Duyurusu http://www.itkib.org.tr/tr/bulten-2021-4831.html linkinde yayımlanmıştır.Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.