Sirküler

Sirküler No: 2021/195


Askıya Alma Rejimi Çerçevesinde Sanayi Ürünlerinde Gümrük Vergilerinin Askıya Alınması Uygulaması ve Kota Başvuruları

 

İTKİB Genel Sekreterliği’nin Duyurusunda; TC. Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü’nden alınan yazıya atıfla ; sanayicimizin ihtiyaç duyduğu hammadde ve yarı mamul niteliğindeki sanayi ürünlerine ilişkin her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde yürürlüğe girecek şekilde yapılan askıya alma, üretim tüketimi karşılamayan ürünlerde ise kota başvuruları, ülkemiz temsilcilerinin de yer aldığı bir toplantıda Avrupa Komisyonu tarafından müzakere edilerek karara bağlandığı hatırlatılmakta ve bu çerçevede AB ya da Türk firmalarınca 01/01/2022 tarihinden itibaren gümrük vergilerinin askıya alınması veya tarife kontenjanı uygulanması talep edilen eşyaya ilişkin listenin Liste linkinde paylaşıldığı belirtilmektedir.

Ayrıca, söz konusu listenin GTİP’den ziyade ürün tanımlarının incelenerek, tanımı karşılayacak üretimin bulunmaması durumunda Ticaret Bakanlığı’na askıya alma başvurusu yapabildiği belirtilmektedir.

Askıya Alma Sistemi ile ilgili genel bilgi ve ilgili başvuru formları https://www.ticaret.gov.tr/ithalat/askiya-alma-ve-tarife-kontenjani/askiya-alma-sistemi linkindedir.

Konuya ilişkin Duyuruya http://www.itkib.org.tr/tr/bulten-2021-4846.html linkinden ulaşabilirsiniz.


Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.