Sirküler

Sirküler No: 2018/017


Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Kapsamında Menşe Beyanı Uygulamasına İlişkin Karar

 

26 Aralık 2018 Tarihli ve 30637 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanan ekli Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Kapsamında Tercihli Rejimden Yararlanacak Eşya İçin Menşe Beyanı Uygulamasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 501) ile;

AB üyesi ülkeler, İsviçre, Norveç ve Türkiye gümrük idareleri ile GTS ülkeleri kapsamında  İthalat Rejimi Kararı'nın 4 sayılı ekinde yer verilmek suretiyle tercihli tarife tanınan faydalanan ülke yetkili idarelerince kullanılacak olan Kayıtlı İhracatçı (REX) Sistemine kayıtlı ihracatçıların FORM A yerine menşe ispat belgesi olarak "menşe beyanı" yapmaları sağlanmıştır.

Faydalanan ülkelerdeki;

-Fatura toplam kıymeti 6000 Avro'yu geçmeyen menşeli ürünler  için herhangi bir ihracatçı

-Fatura toplam kıymeti 6000 Avro'yu geçen menşeli ürünler için Kayıtlı İhracatçı sistemine kayıtlı ihracatcı

tarafından menşe beyanı yapılarak GTS'den yararlanılabilecek.

Menşe beyanı ayrıca;

Menşeli ürünlerin AB ülkeleri, Norveç ya da İsviçre'ye göndermek amacıyla menşe beyanı düzenlemek isteyen Türkiye'de yerleşik ihracatçı tarafından da düzenlenebilecektir.

 


  İçeriği PDF formatında görüntülemek için tıklayınız
Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.