Sirküler

Sirküler No: 2021/424


Mısır'a İhracatta Zorunlu Gönderi Ön Bilgilendirme (ACI) Sistemi

 

1 Ekim 2021 tarihi itibarıyla Mısır’a deniz yoluyla gerçekleştirilecek ihracatta, her bir yüklemeye özel olarak Mısırlı ithalatçı tarafından geminin kalkışından en az 48 saat önce alınması gereken ACID numarasının ihracatçı tarafından ihracat belgelerinin üzerine işlenmesi ve söz konusu belgelerin Cargo X platformu vasıtasıyla ithalatçıya gönderilmesi gerekmektedir. ACID numarası işlenmiş belgelerin ithalatçı tarafından gümrük otoritesine sunulması ile gümrük kabul kararının alınması sonucunda süreç tamamlanmaktadır

Söz konusu uygulamada ihracatçılarımız tarafından şu an için sadece Cargo X platformunun kullanılacağı anlaşılmakta olup, Mısır’a ihracat yapmakta olan firmalarımızın, ivedilikle Cargo X platformunda hesaplarını oluşturmaları, akabinde talep edilen doğrulama işlemlerini gerçekleştirmeleri ve Mısırlı ithalatçıları ile sürece ilişkin bağlantıda olmaları önem arz etmektedir.

Süreçle ilgili tüm soruların https://musaviredanisin.ticaret.gov.tr/ adresinde yer alan “Müşavire Danışın” uygulaması üzerinden Kahire Ticaret Müşavirliğine yönlendirilebilecektir.

Kaynak; Karadeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği http://www.kib.org.tr/files/downloads/sirkuler/2021450.pdf


Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.