Sirküler

Sirküler No: 2019/010


İran'a ihraç edilecek yasaklı ürünler listesi

Ticaret Bakanlığı resmi internet sitesinin https://www.ticaret.gov.tr/blog/ulkelerden-ticari-haberler/iran/yasakli-urunlerin-ithalati-kosullu-olarak-serbest-birakildi linkinde yer alan duyuruda;

“İran İthalat Rejiminde ithalat yapılacak ürünler 4 gruba ayrılmış olup, 4. Grupta İran’ın toplam ithalatının %8’ine denk gelen ve ithalatı yasaklanmış olan 1.339 ürün bulunmaktadır. 6 Ocak 2019 tarihinde yapılan değişiklikle 42 ürün listeden çıkarılmış olup, adıgeçen listedeki ürün sayısı 1.292’ye düşürülmüştür. Güncellenen yasaklı ürünler listesi Ticaret Bakanlığı internet sitesine yüklenmiştir.

İran Gümrük İdaresi’nin yeni kararına göre, 4. Grup’taki ürünlere uygulanan yasak, ülkenin serbest ve özel ekonomik bölgelerine koşullu olarak kaldırılmıştır. Yeni yönetmeliğe göre, 1.339 maddelik Yasak Ürünler Listesi ilan edilmeden önce sipariş kaydı yapılıp tescil edilmiş olan 4. gruba ait malların serbest ve özel ekonomik bölgelere ithalatına izin verilmiştir.” Hususlarına yer verilmiştir.

 

Bilgilerinize sunulur.


  İçeriği PDF formatında görüntülemek için tıklayınız
Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.