Sirküler

Sirküler No: 2019/099


İran Kambiyo Rejimindeki Değişiklikler

 

TC Ticaret Bakanlığı resmi web sitesinin https://www.ticaret.gov.tr/blog/ulkelerden-ticari-haberler/iran/iran-kambiyo-rejimindeki-degisiklikler linkinde aşağıdaki duyuru yayımlanmıştır.

“İran Merkez Bankası’nın resmi internet sitesinden 20 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan Kararname ile ihracattan elde edilen dövizin ülkeye getirilmesine ilişkin yeni bir düzenleme yapılmıştır.

Düzenleme çerçevesinde, petrokimya ürünleri ihracatı gerçekleştiren İranlı firmaların ihracat karşılığında elde ettikleri dövizin en az %60’ını NİMA sisteminde satışa sunmaları, en fazla %10’unu nakit olarak ülkeye getirebilmeleri ve kalan kısmın karşılığında ise ithalat yapabilmeleri imkanının tanındığı belirtilmektedir.

Petrokimya sektörü dışındaki ihracatçıların ise ihracat karşılığında elde edilen dövizin en az %50’sini NİMA sisteminde satışa sunmaları, en fazla %20’sini nakit olarak ülkeye getirebilmeleri ve kalan kısmın karşılığında ise ithalat yapabilmeleri imkanının tanındığı görülmektedir.

Anılan Kararname çerçevesinde ayrıca, tüm ihracatçıların, ekonomiye getirdikleri döviz miktarını, Merkez Bankası’nın ilgili kriterlerine göre kaydetmeleri gerektiği bildirilmiştir.

Kaynak: https://www.cbi.ir/showitem/19137.aspx

Bilgilerinize sunulur.


Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.