Sirküler

Sirküler No: 2019/152


İran ithalat yasaklarına ilişkin liste güncellenmiştir.

 

Orta Anadolu ihracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin 29.07.2019 tarihli 9378 sayılı yazılarıyla

“Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bir yazıda, İran Ticaret, Sanayi ve Maden Bakanlığı tarafından 31.12.2018 tarih ve 60/261453 sayılı Tebliğ çerçevesinde 8’li GTİP bazında 47 ürünün ithalat yasağının kaldırılarak, bu ürünlere ilişkin sipariş kaydı oluşturulmasının serbest bırakıldığı, 15 Ocak 2019 tarihinde ise 1292 ürünlük ithalatı yasak ürünler listesine 8’li GTİP bazında çoğunluğu tarım ürünü olmak üzere 215 ürün daha eklenmesi nedeniyle yasaklama kapsamındaki ürün sayısının 1.507’ye yükseldiği ifade edilmektedir.

Anılan yazıda devamla, bahse konu listeye ilaveler yapıldığına dair duyumlar alındığı, ancak resmi makamlardan teyit edilemediği, temas edilen ihracatçılardan edinilen bilgiler doğrultusunda ise adı geçen Bakanlığın 21 Mayıs 2019 tarihinde İran Merkez Bankası’na uygulanmak üzere bildirdiği karar ile toplam 550 kalem malın ithalattaki kategorisinin değiştirildiği, bunlardan 8’li GTİP’te 153 adedinin yasaklı ürünler listesine eklenmesi suretiyle yasak kapsamındaki ürün sayısının 1.660 kaleme çıktığı da ayrıca bildirilmektedir.

Bu çerçevede, ithalatı yasak ürünlerin güncellenmiş listesi ekte iletilmektedir.” Denilmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

 


  İçeriği PDF formatında görüntülemek için tıklayınız
Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.