Sirküler

Sirküler No: 2020/086


İTKİB'in Meltblown Kumaşı İhracatı Hakkında Duyurusu

 

 

 

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birlikleri Genel Sekreterliği’nin http://www.itkib.org.tr/tr/bulten-2020-4332.html  linkinde yayımlanan Duyuru’da;

 

 

18.03.2020 tarihinden itibaren 56.03 GTP ile başlayan ürünler içerisinde yer alan “Yalnız Meltblown Kumaş” isimli ürüne ait e-birlik sistemi üzerinden yapılacak ihracatlara ilişkin başvuruların Genel Sekreterlikleri onay masasına düşmekte olduğu, yapılan kontroller sonucunda söz konusu eşyaya ilişkin ihracat işlemlerinin tamamlandığı belirtilerek onay masasına düşen mezkur ürüne ait ihracat beyannamesinin değerlendirilmesi aşamalarına sırasıyla yer verilmiştir.

 

Genel Sekreterlikleri onay masasına düşen mezkur ürüne ait ihracat beyannamesinin değerlendirilmesi aşamasında sırasıyla aşağıdaki hususulara yer verlmiştir.;

 

  “  -İhracatçı firma tarafından, ilgili ürüne ait taahhütname ve ek belgeler Genel Sekreterliğimize e-posta ile iletilir.

    - Genel Sekreterliğimiz tarafından, ihracatçı firmanın ibraz etmiş olduğu bilgi ve belgelerin ön incelemesi yapılır, eksiklik var ise ihracatçı firmadan talep edilir.

    -Genel Sekreterliğimiz tarafından kontrolleri yapılan bilgi ve belgeler nihai değerlendirmenin yapılabilmesini teminen Bakanlığımıza iletilir.

    -Bakanlığımız tarafından yapılan nihai değerlendirme sonucunda, Genel Sekreterliğimiz onay masasında bekleyen ihracat beyannamesinin olumlu veya olumsuz  olarak sonuçlandırıldığı bilgisi Genel sekreterliğimize iletilir.”

 

İlgili Duyuru http://www.itkib.org.tr/tr/bulten-2020-4332.html linkinddir.

 

Bilgilerinize sunulur.Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.