Sirküler

Sirküler No: 2020/112


Çin'den Tıbbi Ürün İthalatı Hakkında İTKİB Duyurusu

 

İSTANBUL TEKSTİL VE KONFEKSİYON İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ resmi web sitesinde yayımlanan 2020/4374 sayılı Bülten ile; Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıda, Pekin Ticaret Müşavirliğimizce hazırlanan ve bir örneği ekte gönderilmekte olan Çin’den gerçekleştirilecek tıbbi ürün ihracatı hakkında Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya ilişkin bir bilgi notu paylaşılmıştır.

 

Söz konusu notta ÇHC Ticaret Bakanlığının 3 Nisan 2020 tarihinde yaptığı açıklamaya yer verilerek, bazı tıbbi cihaz ve ürünlerin ihracatını sıkılaştıran yeni bir düzenlemeye gidildiği ve detayları ekteki notta belirtilen tıbbi ürünlerin ihraç edilmeden önce sıkı kontrolden geçirileceği ve ürünlerin ihraç edileceği ülkedeki ithalatta aranan belgelerin Çin’den ihracat gerçekleşmeden teyit edileceği bilgisi verilmektedir. Aynı açıklamada, Gümrük idarelerinin ihracatçı firmaların ürün lisanslarını kontrol ederek ihracata izin vereceği belirtilmiş ve Çin Tıbbi Ürün İdaresi (NMPA) tarafından hazırlanmış olan firma listesi paylaşılmıştır.

 

Pekin Ticaret Müşavirliğimizce, Türk firmalarının Türkiye’ye ithal etmek ya da üçüncü ülkelere ihraç etmek üzere söz konusu medikal ürünleri Çin'den almaları durumunda, sadece NMPA tarafından onaylı listede yer alan firmalardan ithalat yapmalarının uygun olacağı, söz konusu listede yer almayan firmaların medikal ürün ihracatları yasaklanmamakla birlikte, kalite ve diğer konularda firmalarımızın sorun yaşama ihtimalinin listede yer alan firmalara göre çok daha yüksek olacağı değerlendirildiğinden, firmalarımızın listede yer almayan firmaların tekliflerine itibar etmemesinin uygun olacağı belirtilmektedir.

 

İlgili bilgi notu ektedir.

 

Bültene ulaşmak için https://www.itkib.org.tr/tr/bulten-2020-4374.html

 

Bilgilerinize sunulur.

   İçeriği PDF formatında görüntülemek için tıklayınız
Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.