Sirküler

Sirküler No: 2020/130


Deniz Ticaret Odası Korona Virüs Tedbirleri

 

Deniz Ticaret Odası web sitesinde yayımlanan Duyuruda; T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü'nün Çin Halk Cumhuriyeti'nde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyaya ve ülkemize yayılan Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında Genel Müdürlüklerince, acente ofislerinde ve/veya liman işletme ambarlarında salgının yayılmasına sebep olabilecek, özellikle yük evrakı ile ilgili işlemlerde sosyal mesafenin korunmasında güçlük yaşanması nedeniyle pandemi süresince alınan tedbirlere yer verilmiştir.

 

Bu kapsamda;

 

1- Konşimentonun "Telex release" veya "Seaway Bill" ortamında alınmasının yaygınlaştırılması,

 

2-Konşimentonun orjinalinin yük sahibinde bulunması halinde, konşimentonun kargo veya temassız diğer yöntemlerle acenteye gönderilmesi,

 

3-Yük teslimine ilişkin evrakın acente tarafından  ilgili liman işletmesine ve yük sahibine elektronik posta veya faks ile iletilmesi ve gerekli işlemlerin yükün sahibi gelmeden önce liman işletmesince yapılarak yükün teslim edilmesi,

 

4-Acente ofislerinde ve Liman işletmelerinde yükün teslim alınması işlemlerinde sosyal mesafe kuralı ve kişisel koruyucu ekipmanların kullanımına azami dikkat edilmesinin sağlanması,” hususlarına yer verilmiştir.

 

İlgili Duyuruya https://www.denizticaretodasi.org.tr/tr/sirkuler/korona-virus-tedbirleri-11796 linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Bilgilerinize sunulur.

 Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.