Sirküler

Sirküler No: 2020/163


Mısır'a İhracat ve Ürün Kayıt Sistemi (ÜKS) hakkında

 

İTKİB tarafından yayımlanan Duyuru ile, Mısır tarafından 16 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe konulan Üretici Kayıt Sistemi’nin (ÜKS) belirli 25 üründe Mısır’a ihracat yapan firmalar için kayıt zorunluluğu bulunmaktadır. ÜKS'ye kaydolmak için yapılan başvurularda geçerlilik süresi olan belgelerin de (ISO belgesi vb.) ibrazı zorunlu olduğu,

 

Askıya alınan firmaların listesinin yayımlandığı GOEIC internet sitesinde aralarında 123 Türk firmasının yer aldığı toplam 672 firmadan oluşan ve Ek-1’de (https://www.itkib.org.tr/files/downloads/Ek%201.pdf ) iletilen yeni bir listenin yayımlandığının görüldüğü bildirilerek,

 

Kahire Ticaret Müşavirliği ile GOEIC yetkilileri arasında yapılan görüşmede eksiklerini gidermek isteyen firmalar için 23.04.2020-31.05.2020 tarihleri arasında sistemin açık olacağı, bu zaman zarfında dosyalarındaki eksikleri gidermemiş olan firma başvurularının 31.05.2020 tarihi itibarıyla işlemden kaldırılacağı ve bundan sonra bu firmaların isterlerse, ancak yeni bir başvuru yapmaları gerektiği belirtilmektedir.

 

MISIR ÜRETİCİ KAYIT SİSTEMİ BİLGİ NOTU ve Kayıt Sistemi uygulamasına tabi olan tekstil ürünlerine https://www.itkib.org.tr/tr/bulten-2016-2444.html linkinden ulaşabilirsiniz.

 

İTKİB’in güncel duyurusuna ve ÜKS kayıt işlemlerine ilişkin Ticaret Bakanlığına ve Kahire Müşavirliğine başvuran firmalarımızın son durumunu içeren firma listesi Ek-2’ye https://www.itkib.org.tr/tr/bulten-2020-4415.html linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Bilgilerinize sunulur.Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.