Sirküler

Sirküler No: 2020/190


TÜRK EXIMBANK TL Reeskont Kredisi ve Stok Finansman Destek Paketi Faiz Oranları Güncellenmiştir

 

İhracatçılar, imalatçı ve ihracatçılar, imalatçılar (nihai üretici), yurtdışı müteahhitlik firmaları, uluslararası fuarcılık yapan firmalar, döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyet icra eden diğer firmaların faydalanabileceği TL Reeskont Kredisi (faiz oranı yıllık %7,25- Kredi Garanti Fonu komisyon oranı %0,45); KOBİ firmaları için 25 milyon TL, KOBİ Dışı firmalar için 50 milyon TL limitli şekilde güncellenmiştir.

Bu kredi ile;

 

  • Çalışanlara ücret ödemeleri,
  • Tedarikçilere olan borçlara ve ticari borçlara ilişkin firmalara yapılan ödemeler. (Kredi kullandırım tarihinden öncesine ait (3 aya kadar) ödenememiş faturalar ile vadesi gereği kullandırım tarihi ve sonrasında ödenecek fatura tutarları toplamı kredilendirilebilecektir.)
  • Kira ödemeleri,
  • Yurtiçi mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemeler (Yabancı Para cinsinden kesilen yurtiçi faturalar da kredilendirilebilecektir.)
  • Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan ödemeler,
  • Eximbank’a olan TL kredi geri ödemeleri yapılabilmektedir.

 

Özel şartı: Kredide ihracat taahhüdüne ek olarak istihdam taahhüdü şartı bulunmaktadır. Firmaların kredi vadesi boyunda Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarının sonu ile kredi vadesinin bulunduğu ayın sonundaki çalışan sayılarının ortalamasının 2020 yılı mart ayı sonu çalışan sayısının altında kalmaması gerekmektedir. İstifa, emeklilik, vefat gibi durumlar istihdam şartında istisna kapsamında tutulacaktır.

 

Vade, faiz ve ek teminat oranları : Kredi 360 gün vadeli olarak kullandırılacak olup banka teminatı ile kullandırılacak kredilerde faiz oranı yıllık %7,25’dir. KGF (kredi garanti sistemi) PGS (portföy garanti sistemi) kapsamında (Kredi Destek Paketi ve Stok Finansman Destek Paketi) kullandırılacak kredilerde faiz oranına ilave %0,45 KGF komisyonu bulunmaktadır. Ayrıca krediye ilişkin ihracat taahhüdünün ve istihdam şartının yerine getirilmemesi risklerine karşı kredi tutarının %12,75’i oranında ek teminat alınacaktır.

 

Stok Finansman Destek Paketi faiz oranı yıllık %7,25, KGF komisyon oranı %0,45 olarak güncellenmiştir.

 

Türk Eximbank ile Kredi Garanti Fonu A.Ş. arasında imzalanan protokol kapsamında Hazine Desteği kefaleti ile 30.04.2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere “Stok Finansman Destek Paketi “ devreye alınmış olup:

  • Mevcut koşullarda stoklarını sipariş iptalleri ve talep düşüşü nedeniyle satamayarak taşımak zorunda kalan ihracatçılarımızın stok finansmanı amacına yönelik 1 yıl vadeli TL Reeskont Kredisi kullandırılacaktır.
  • Kredi faiz oranı yıllık %7.25 olup, KGF kefalet komisyonu %0,45 olarak uygulanacaktır.
  • Kredi, firmaların 01.01.2020-31.03.2020 tarihleri arasındaki stok alım belgelerinin ibrazı karşılığında kullandırılacaktır.

-      Firma limiti KOBİ’ler için 25 milyon TL, KOBİ dışı firmalar için 50 milyon TL’dir.

 

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Genel Sekreterliği’nin konuyla ilgili duyurusu https://www.itkib.org.tr/tr/bulten-2020-4434.html linkindedir.

 

Bilgilerinize sunulur.Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.