Sirküler

Sirküler No: 2020/207


İTHALAT GENELGESİ (2020/1) YAYIMLANMIŞTIR.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ithalat bedellerinin ödenmesi ve ödeme  şekillerini düzenleyen  2020 sayılı İthalat Genelgesi Bakanlığın internet sitesinde 04.06.2020 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yürürlükten kaldırılan 2009-GNL-1 Sayılı İhracat-İthalat Genelgesi'nden farklı olarak yeni Genelgede ödeme şekilleri arasında “Banka Ödeme Yükümlülüğü (BPO)” ödeme şekline yer verilmiştir.

 

BPO(Bank PaymentObligation)  veya dilimize çevrilebilecek haliyle “BankaÖdemeYükümlülüğü” banka garantili olmayan ödeme yöntemleri (Mal mukabil,vesaik mukabili ödeme vs) için banka güvencesi v egeniş finansman imkanları sağlayan yeni bir bankacılık ürünüdür.  BPO kısaca açık hesap (MalMukabili) ödeme yöntemine banka güvencesi getirmektedir.Vesaik Mukabilini riskli bulan Akreditif,  standby  ve  banka  garantisi  gibi  ürünleri  karmaşık  ve pahalı  bulan  ve  bu  gibi  nedenlerle  kullanmak  istemeyen  ancak banka güvencesinden de faydalanmak isteyen tacirlerin kullanabileceği bir alternatif olarak tanımlanmakta olup, daha detaylı bilgiyi https://www.oaib.org.tr/tr/bilgi-merkezi-sikca-sorulan-sorular-bpo-bank-payment-obligation-odeme-sekli-hakkinda-bilgi-verebilir-misiniz.html linkinden edinebilirsiniz.

 

2020/1 İthalat Genelgesi’ne https://ms.hmb.gov.tr/uploads/2020/06/%C4%B0thalat-Genelgesi-3.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Bilgilerinize sunulur.Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.