Sirküler

Sirküler No: 2020/233


İthalat Rejimi Kararına Ek Karar (Karar Sayısı: 2682)

Sitrik asit, kauçuktan eşya, taşıyıcı kolonlar, yapışkan kağıt ve kartonlar, kullanılmış giyim eşyası,  peruklar, cam plakalar, bebek emzikleri, kord bezi, inciler, kuyumcu ve mücevherci eşyası,  Demir veya alaşımsız çelikten profiller, teller, boru bağlantı parçaları , örme halatlar, zincir aksamı, çapa vr filika demir aksamı, sıcak hava jeneratörleri, demir çelikten eviyeler ve lavabolar- küvetler, pompalar, kelepçeler, alüminyum boru parçaları, pompalar, kompresör-davlumbazlar, split sistem klimalar, Tartı alet ve cihazları ,vinçler, tekstil makinelerı ve aksam parçaları, takım tezgahları, muhtelif makineler, paketleme-ambalajlama makineleri, motorlu el aletleri, şekil verme –döküm yapma makineleri, çok fazlı motorlar, akü aksamları, sanayi ve laboratuvarlarda kullanılan ocak ve fırınlar,  lehim ve kaynak makineleri, emniyet kemerleri, bobin telleri, bağlantı kablosu, römork ve yarı römork ile aksam ve parçaları, kateterler, kanüller, protez dişler, termostatlar gibi 445 kalem eşya için İthalat Rejimine Ek Karar (Karar Sayısı:2682) ile ekli listede gösterildiği şekilde ilave gümrük vergisi getirilmiştir.

 

Kararın Ek-2 sinde yer alan tablo 28.06.2020 ile 30.09.2020 tarihleri arasında,

 

Kararın Ek-1 inde yer alan tablo ise 01.10.2020 tarihinden itibaren uygulanacak ilave gümrük vergilerini göstermektedir.

 

AB, EFTA ve aramızda serbest ticaretanlaşması imzaladığımız ülkeler menşeli eşya, ilave gümrük vergisinden muaf tutulmuştur (Gümrük Bilge Sistemi risk esasına göre ATR eşliğinde ithal edilen AB menşeli ürünler için menşe şahadetnamesi, EFTA, Pan Avrupa Akdeniz Menşe Kümülasyon Sistemi, Batı Balkan Menşe Kümülasyon Sistemi menşeli ürünlerin AB üzerinden gelmesi durumunda tedarikçi beyanı ibrazı gerekebilmektedir).

 

Karar, bugün (28.06.2020) itibariyle yürürlüğe girmiştir.

 

Kararın yayımı tarihinden önce (27.06.2020 ve öncesi) Türkiye'ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış eşyanın, bu kararın yayımı tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde (12.07.2020 tarihine kadar) ithalatına ilişkin gümrük beyannamesinin tescili halinde Ek-1 listede yer alan oranlar uygulanacaktır. 

 

Karar ekindeki ülke grupları aşağıdaki gibidir:

 

     

4

 
     

GTS ÜLKELERİ

 

1

2

3

5

6

7

8

AB

MALEZYA

SİNGAPUR

EN AZ GELİŞMİŞ ÜLKELER

ÖZEL TEŞVİK DÜZENLEMESİ ÜLKELERİ

GELİŞME YOLUNDAKİ ÜLKELER

DİĞER ÜLKELER

EFTA

           

İSRAİL

           

MAKEDONYA

           

BOSNA-HERSEK

           

FAS

           

FİLİSTİN

           

TUNUS

           

MISIR

           

GÜRCİSTAN

           

ARNAVUTLUK

           

ŞİLİ

           

SIRBİSTAN

           

KARADAĞ

           

KOSOVA

           

MORİTYUS

           

MOLDOVA

           

FAROE AD.

           

KORE

           

 

İlgili Karara http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/06/20200628-19.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.


  İçeriği PDF formatında görüntülemek için tıklayınız
Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.