Sirküler

Sirküler No: 2020/307


Ürdün'e İthal Edilecek Ülkemiz Menşeli Giyim Eşyalarında Vergi İndirimi

Amman Ticaret Müşavirliğinin yazısına atfen Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan bir yazıda; Ürdün Gümrük Dairesi tarafından yürürlüğe konulan ve sektör temsilcilerinden örneği temin edilen bir iç genelge ile 23 Temmuz 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, Türkiye'den yapılan giyim ürünlerinde gümrük vergisi hesaplamasına esas teşkil edecek asgari gümrük kıymetine ilişkin yeni bir uygulama yürürlüğe konulduğu bildirilmektedir.

Anılan yazıda devamla, bahse konu yeni uygulama kapsamında, daha önceden karmaşık bir sistem çerçevesinde daha yüksek tutarlarda uygulanan gümrük kıymeti belirlenmesi uygulaması basitleştirilerek, ürün grubu ve kalite sınıfına göre belirlenen asgari kıymet uygulamasına geçildiği ifade edilmektedir. Ayrıca yapılan araştırma ve sektörde faaliyet gösteren ithalatçılardan alınan bilgilere göre yeni uygulama ile gümrük vergisine esas teşkil edecek gümrük kıymetleri %5-30 oranında düşürüldüğü böylelikle ülkemizden yapılacak hazır giyim ithalatında uygulanacak olan gümrük vergisi tutarlarının da aynı oranda düşeceği ve bu meyanda, ülkemizden Ürdün'e yapılacak hazır giyim ihracatının artmasının beklendiği belirtilmektedir. Gösterge fiyat listesi ve genelge Arapça ekleri için indirme bağlantısı https://we.tl/t-26LHVz0kqf linkinde  yer almaktadır.

 

Konuya ilişkin Türkiye İhracatçıları Meclisi duyurusu https://tim.org.tr/tr/duyurular-urdune-ithal-edilecek-ulkemiz-menseli-giyim-esyalarinda-vergi-ind linkindedir.


Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.