Sirküler

Sirküler No: 2020/309


Ticari eşya taşıyan araçlar Randevulu Sanal Sıra Sistemi

Ticaret Bakanlığı’nca yayımlanan bir Genelge ile ticari eşya taşıyan araçların gümrük kapılarımıza kontrollü erişiminin sağlaması, zaman zaman kamuoyuna da yansıyan TIR parkları dışına taşan araç sıralarının oluşturduğu çevresel olumsuzlukların giderilmesi, gümrük kapılarından ihraç amaçlı araç geçişlerinin planlı, öngörülebilir ve yönetilebilir hale getirilmesi amacıyla “Randevulu Sanal Sıra Sistemi”nin  geliştirildiği bildirilmiştir.

 

Bu sisteme göre; İhracat ve transit yükü taşıyan taşıyıcıların veya bireysel olarak sürücülerin web (www.rss.ticaret.gov.tr ) , 

mobil (iOS ve Android İşletim Sistemi) ya da gümrük kapılarına ve TIR parklarına konumlandırılan kiosk uygulamaları üzerinden kayıt olarak belirleyecekleri gümrük kapısından çıkış yapmayı öngördükleri tarih ve saate randevu almaları, ülkemizden çıkış için aldıkları bu randevu saatinde ilgili gümrük kapısında bulunmaları esasına dayanmaktadır.

 

Konuya ilişkin T.C. TİCARET BAKANLIĞI Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü’nün 2020/2 sayılı Genelgeleri ve RSS web uygulama ve mobil uygulama kılavuzları ekte gönderilmiştir.


  İçeriği PDF formatında görüntülemek için tıklayınız
Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.