Sirküler

Sirküler No: 2020/332


Havayolu İhracatta Depolama Giriş Takip Uygulaması

 

24.08.2020 tarihi itibariyle bir hafta süre ile taşıma şekli 40 seçilmiş olan ihracat beyannamelerinde acente sevk belge numarasının ihtiyari olarak beyanının sağlanmasına ilişkin uygulamanın ismi "Havayolu İhracatta Depolama Giriş Takip Uygulaması" olarak değiştirilerek 31.08.2020 tarihi itibariyle İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı Atatürk Havalimanı Kargo Gümrük Müdürlüğünde zorunlu, diğer gümrük müdürlüklerinde ihtiyari olarak kullanılabileceği, 05.10.2020 tarihi itibariyle ise tüm gümrük müdürlüklerinde zorunlu olacağı bildirilmiştir.

Havayolu İhracatta Depolama Giriş Takip Uygulaması"na ilişkin işlemler aşağıdaki şekilde yapılacaktır:

- İhracat eşyasının havayolu depolama tesisine girişini müteakip gönderici adı, eşya cinsi, kap adedi, kilo, ihracatçı firma, geçici depolama yeri kodu, gümrük kodu, konşimento no bilgileri geçici depolama yeri işleticisi tarafından elektronik ortamda BİLGE Sistemine gönderilecektir. 

- Sistem tarafından yukarıda belirtilen bilgiler için bir ID numarası oluşturulacaktır.

- Sistem tarafından oluşturulan ID numarasının ihracatçı tarafından ihracat beyannamesinde doldurulması zorunlu alan olarak oluşturulmuş olan " Havayolu İhracatta Depolama Giriş Bildirim No" alanında beyan edilecektir.

- Beyannamede " Havayolu İhracatta Depolama Giriş Bildirim No" alanında beyan edilen ID numarası tıklanarak bilgiler görüntülenebilecektir.

- Beyannamenin işlemleri muayene/kontrol işlemlerini yapan memur tarafından tamamlandıktan sonra beyanname üzerinde Sistemde başka bir memur tarafından herhangi bir onay işlemi yapılmayacaktır.

- Geçici depolama yeri işleticileri tarafından da beyanname numarası ve geçici depolama yeri kodu ile beyannamelerin gümrük işlemlerinin tamamlanıp tamamlanmadığı ile beyanname muhteviyatı eşyanın kap ve kilo bilgileri sorgulanabilecektir. 

Konuya ilişkin Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 28.08.2020 / 56981145  tarih sayılı yazısı eklidir.  İçeriği PDF formatında görüntülemek için tıklayınız
Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.