Sirküler

Sirküler No: 2020/432


Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi Yetkilendirme İşlemi

 

İstanbul İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nden alınan yazıda; Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye İşlemlerinin 2 Temmuz 2018 tarihinden itibaren Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi (E-TUYS) adlı web tabanlı uygulama aracılığıyla alındığı ve sonuçlandırıldığı, söz konusu işlemlerin E-TUYS’ta yapılabilmesi için yatırımcı adına işlem yapacak kullanıcıların Genel Müdürlüğüklerince (Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü) yetkilendirilmesi gerektiği ve yetkilendirme için gerekli olan evrakların yatırımcı tarafından fiziki olarak; posta yoluyla ya da elden bakanlığa iletilmesi gerektiği ifade edilmiştir.

Ayrıca gelen yazıda konu ile ilgili detay bilgi için, ilgi yazı (Ek-1) ve Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi Yetkilendirme İşlemi Başvuru Usul ve Esasları (Ek-2) ve Bakanlığın internet sayfasında yer alan “Destek ve Teşvikler” bölümünden ulaşılabileceğine yer verilmiştir.

Konuya ilişkin Duyuru https://www.ito.org.tr/tr/duyurular/detay/e-tuys-uygulamasi-hk,

Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi Yetkilendirme İşlemi Başvuru Usul ve Esasları da https://www.ito.org.tr/documents/ek_etuys-yetkilendirme-basvuru-usul-ve-esaslari.pdf linkindedir.


Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.