Sirküler

Sirküler No: 2020/439


Asya-Pasifik Ülkeleri Dünya'nın En Büyük Serbest Ticaret Anlaşmasını İmzaladı

 

Ticaret Bakanlığı resmi web sitesinde yayımlanan duyuruda; Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'nin (ASEAN) 37. Liderler Zirvesi kapsamında düzenlenen Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) görüşmesinde, ASEAN üyeleri Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam ile birliğin diyalog ortaklarından Avustralya, Çin, Japonya, Güney Kore ve Yeni Zelanda liderlerinin, 8 yıl süren müzakerelerin ardından anlaşmaya vardığı ve RCEP anlaşmasının Çin'in, Asya-Pasifik bölgesindeki ekonomik hakimiyetini arttıracağı öngörülürken, ABD ve Avrupalı şirketleri serbest ticaret bölgesinin dışında bırakarak, dezavantajlı konuma getireceğinin düşünüldüğü belirtilmiştir.

Konuya ilişkin Duyuru https://ticaret.gov.tr/blog/ulkelerden-ticari-haberler/filipinler/asya-pasifik-ulkeleri-dunyanin-en-buyuk-serbest-ticaret-anlasmasini-imzaladi linkindedir.


Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL h.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.