Sirküler

Sirküler No: 2021/398


ATA Karnesi Kapsamındaki Eşyanın Yeniden İhracına ilişkin Genelgede değişiklik

 

ATA Karnesi ile geçici ithalatı yapılan eşyanın, kısım kısım ATA Karnesi ile yeniden ihracatının yapılmasına ilişkin usulleri düzenleyen Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 2011/46 sayılı Genelgesinin 3 üncü paragrafında yer alan “Bu çerçevede kısım kısım geçici ithal edilen eşyanın takibi, işlemlerin aynı gümrük idaresinden yapılması ile mümkün olabileceğinden, bu kapsamdaki geçici ithalatların aynı gümrük idaresinden yapılması zorunludur.” İbaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

 Kaynak: Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 2021/21 sayılı ekli genelgesi.

 T.C.

TİCARET BAKANLIĞI

Gümrükler Genel Müdürlüğü

Sayı     :E-72093537-010.06.02-

Konu   :ATA Karnesi Kapsamındaki Eşyanın

Yeniden İhracı

GENELGE

(2021/21)

İlgi      :27.04.2011 tarihli ve 2011/26 sayılı Genelge.

İlgide kayıtlı Genelgenin 3 üncü paragrafında yer alan “Bu çerçevede kısım kısım geçici ithal edilen eşyanın takibi, işlemlerin aynı gümrük idaresinden yapılması ile mümkün olabileceğinden, bu kapsamdaki geçici ithalatların aynı gümrük idaresinden yapılması zorunludur.” İbaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

Bilgi ve gereğini rica ederim.

Rıza Tuna TURAGAY

Bakan a.

Bakan Yardımcısı

Dağıtım:

Tüm Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüklerine


Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ.’ne, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com