Sirküler

Sirküler No: 2021/408


Cezayir de Üretim Amaçlı Olmayan Hammadde, Ürün Veya Eşya İthalatçısı Firmalar için getirilen yükümlülükler

17.03.2021 tarihli ve 20 Sayılı Cezayir Resmi Gazetesinde yayımlanan Kararname ile üretim amaçlı olmayan hammadde, ürün ve eşya ithalatı faaliyetlerinde bulunan (aldığı malı  üretim girdisi olarak kullanmayan ve olduğu gibi satışa konu eden) ithalatçı firmalar için  birçok yeni yükümlülük getirilmiştir.

Bu kapsamdaki firmalara getirilen yeni yükümlülükler şöyledir:

Ticari sicil kayıtlarındaki faaliyet alanlarını homojen ürün grupları itibariyle sınırlandıracaklar,

Elektronik ticari sicil kaydı oluşturacaklar ve ticaret sicil kaydı portalına ücretli abonelik yapacaklar,

Faaliyetleriyle ilgili yeterli özellikleri haiz işyeri, altyapı, ekipman, araç, depo gibi gereklilikleri yerine getirecekler,

En az iki kişilik istihdam sağlayacaklar,

Ürün güvenliği ve tüketicinin korunması ile ilgili önlemleri alacaklar, satış sonrası hizmet ve garanti yükümlülüğünü kabul edecekler,

İç piyasanın dengesinin korunması için gerekli önlemleri alacaklar,

Menşe ülkesinde ticarete konu olmayan ürünleri ithal etmeyecekler,

Ticaret il müdürlüğüne, yılda bir kez gelecek yıla ait ithalat planlarını ve 6 ayda bir satış ve stok bilgilerini sunacaklar,

Ticaret il müdürlüğüne bu kurallara uyacaklarına dair yazılı tahahhütname vermek ve en geç 31.12.2021 tarihine kadar ticaret il müdürlüğünden uyum sertifikası almak suretiyle faaliyetlerini sürdürebilecekler.

Bununla birlikte, Cezayir Ticaret Bakanlığı söz konusu mevzuatın uygulama tarihinin en geç 31.10.2021 olarak belirlendiğini açıklamıştır. Bu tarih itibariyle yeni yükümlülüklere uyum sağlamamış ithalatçılar için bankalardan ithalat dosyası açılamayacağı hususu bildirilmiştir. Yapılan açıklamada ayrıca, bugüne kadar 4671 adet ithalatçı firmanın yeni yükümlülükleri yerine getirerek ticari sicil kayıtlarını yenilediği belirtilmiştir.

Kaynak: Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü  https://dtybs.ticaret.gov.tr/blog/post/7551/


Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com