Sirküler

Sirküler No: 2021/452


Dökme eşya fazlalığında menşe şahadetnamesi

 

Dökme gelen eşyada özet beyan fazlalık takibatı gerektirmeyen fazlalık kısım ile ilgili olarak gümrüğe sunulan menşe şehadetnamesinin söz konusu fazlalık kısmı da kapsadığı ve fazlalık kısmın menşeinin dökme eşyanın menşei ile aynı olduğu varsayılarak işlem yapılması gerektiği bildirilmiştir.

 

Kaynak: Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 19.10.2021 tarihli 68143907 sayılı yazıları.

 

T.C.

TİCARET BAKANLIĞI

Gümrükler Genel Müdürlüğü

Sayı       :E-20117910-102.99-

Konu     :Özet Beyan Fazlalık Takibatı

 

 

19.10.2021 / 68143907

DAĞITIM YERLERİNE

 

 

Ticaret Müfettiş Yardımcısı Emrah NARİNÇ tarafından düzenlenen 08.07.2021 günlü A185-B/05 sayılı Teftiş Raporunun “IV- SONUÇ” kısmında “dökme gelen eşyada özet beyan fazlalık takibatı gerektirmeyen menşe şahadetnamesinin kapsamadığı fazlalıklara ilişkin ne şekilde işlem yapılması gerektiğine yönelik olarak ilgili Genel Müdürlükçe de bir değerlendirmenin yapılması ve gümrük idarelerinin bu kapsamda talimatlandırılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.” denilmektedir.

Dökme gelen eşyada özet beyan fazlalık takibatı gerektirmeyen fazlalık kısım ile ilgili olarak gümrüğe sunulan menşe şehadetnamesinin söz konusu fazlalık kısmı da kapsadığı ve fazlalık kısmın menşeinin dökme eşyanın menşei ile aynı olduğu varsayılarak işlem yapılması gerekmektedir.

Bilgi ve gereğini rica ederim.

 

 

Mustafa GÜMÜŞ

Bakan a.

Genel Müdür

 

 

Dağıtım:

Tüm Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlükleri

 


Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Sabahattin Altıkardeş s.altikardes@tgmgumruk.com
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir.TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. , işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com