Sirküler

Sirküler No: 2022/083


İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ (No: 2022/5)

İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkında Mevzuat hükümleri çerçevesinde 2021 yılının ikinci yarısında yürürlük süresi dolan dampinge karşı önlemler ile 2022 yılının ikinci yarısında süresi dolacak mevcut dampinge karşı önlemlerin ilanını kapsayan İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ (No: 2022/5) resmi gazetede yayımlanmıştır.

Tebliğde bir nihai gözden geçirme soruşturması açılmaması halinde aşağıda belirtilen eşya için önlemlerin sona ereceği tarihler belirlenmiştir.

- beton Pompaları,

- bakırdan ince ve kalın borular,

- kapitoneli Mensucat,

- dioktil ortoftalatlar  (dioktil ftalat)

- sıcak haddelenmiş rulo halinde olmayan yassı çelik levha,

 - ağır araçlar ve iş-tarım araçlarına ait kauçuk dış lastikler,

- renksiz düzcam

Dampinge karşı önlemlerin devam etmesini isteyen taraflar,  önlemin sona erme tarihinden en geç üç ay önce, yeterli deliller ile desteklenmiş yazılı başvurularına istinaden bir nihai gözden geçirme soruşturması açılmasını talep edebileceklerdir.

Kaynak: 11 Şubat 2022 Tarihli ve 31747 Sayılı Resmî Gazete

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/02/20220211-6.htm


Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ.’ne, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com