Sirküler

Sirküler No: 2022/334


Rusya bankacılık sistemine uygulanan uluslararası yaptırımlar nedeniyle ithalat bedeli ödemelerinin İthalatçının Rusya'daki banka hesaplarından yapılmasının halinde KKDF ödeneceği

 

Rusya bankacılık sistemine uygulanan uluslararası yaptırımlar nedeniyle Rusya'dan yapılan ihracatlar ile ilgili olarak ithalat bedelinin Türkiye’deki ithalatçı Şirketin Rusya'daki banka hesaplarından gümrük yükümlülüğünün doğduğu tarihten önce yapılması halinde Transfer Bildirim Formu düzenlenemeyeceğinden bu tür ödemelerin peşin ödeme kapsamında değerlendirilmesinin mümkün bulunmadığı belirtilmiştir.

 

Kaynak: Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Özelge

https://www.gib.gov.tr/node/160233Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com
Özlem KUĞU ozlem.kugu@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ.’ne, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com