Sirküler

Sirküler No: 2022/354


Tıbbi cihaz ve aksamlarında KDV oranı

"Tıbbi Cihaz Yönetmeliği" ve "İn Vitro Tanı Amaçlı Tıbbi Cihaz Yönetmeliği" hükümlerine göre "cihaz" olarak adlandırılan tüm eşyaların (aksam, parça, aksesuar dahil) 2007/13033 sayılı BKK eki (II) sayılı listenin 22 nci sırasında sayılan cihazlardan olup olmadığının, https://utsuygulama.saglik.gov.tr/UTS/vatandas#/  linkinde yer alan ÜTS Bilgi Bankasından ürün barkodu, marka, model vb. bilgiler ile sorgulama yapılmak suretiyle tespit edilebileceği belirtilerek, "Tıbbi Cihaz Yönetmeliği" kapsamında İnflamatuvar deri hastalığı solüsyonu, Radyografi işlemi tüpü, Şırınga-anjiyografi kodlarıyla ÜTS'ye kayıtlı olan cihazların, 1/4/2022 tarihinden itibaren ithal ve tesliminde %8 oranında KDV uygulanması gerektiği bildirilmiştir.

Kaynak: Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)

https://www.gib.gov.tr/tibbi-cihaz-ve-aksamlarinda-kdv-orani


Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com
Özlem KUĞU ozlem.kugu@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ.’ne, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com