Sirküler

Sirküler No: 2022/355


Fas'a Gerçekleştirelecek İhracatlarda Uygunluk Kontrolleri

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan bir yazıya atfen, Fas gümrük noktalarında gerçekleştirilen bazı sanayi ürünlerinin ithalatındaki uygunluk kontrollerinin başlatılan yeni bir uygulama ile 01 Şubat 2020 tarihinden itibaren dış kaynak kullanılarak gerçekleştirilmeye başlandığı, Fas Sanayi Ticaret ve Ekonomi Bakanlığı ile Fransız Bureau Veritas, Alman TUV Rheinland ve İspanyol ApplusFomento firmalarının anlaşma sağlandığı bilgisinin edinildiği ayrıca söz konusu uygulamanın hayata geçirilmesinde oluşabilecek sıkıntılar sebebiyle de önce 20 Nisan 2020 tarihine kadar geçiş döneminin tanımlandığı ve bu geçiş döneminin COVID-19 sebebiyle 20 Haziran 2020 tarihine uzatılarak bu tarihe kadar tüm ürünlerin kontrollerinin Fas gümrüklerinde gerçekleştirilebileceğinin ilan edildiği bildirilmektedir.

 

Anılan yazıda devamla, Rabat Ticaret Müşavirliğinin zaman içerisinde uygulamanın nasıl ilerlediğine ilişkin yetkilendirilmiş firmalarla yapmış oldukları görüşmeler sonucunda uygulama listelerinde güncellemeler yapılabildiğinin anlaşıldığı belirtilmekte, bu minvalde, ihracatçı firmaların aşağıdaki listeleri ürün kodu ile kontrol ederek ihraç edecekleri ürünlerin uygunluk kontrollerinin ülkemizde mi, ya da Fas'ta mı gerçekleştirileceği konusunda bilgi sahibi olabileceği ifade edilmektedir.

 

Menşe ülkede kontrol edilecek ürünler listesi:
http://www.mcinet.gov.ma/sites/default/files/Liste%20des%20produits%20controles%20a%20l%20origine_1.pdf

Fas varış noktasında, kontrol edilecek ürünler listesi:
http://www.mcinet.gov.ma/sites/default/files/Liste%20des%20produits%20controles%20%20au%20MAROC%20V1.pdf

Kaynak: Türkiye İhracatçılar Meclisi Duyurusu (TİM)
https://tim.org.tr/tr/duyurular-fasa-gerceklestirelecek-ihracatlarda-uygunluk-kontrolleri-hakkind


Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com
Özlem KUĞU ozlem.kugu@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ.’ne, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com