Sirküler

Sirküler No: 2022/370


İsviçre ile Türkiye Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) kapsamında menşe kümülasyonu konusunda anlaşmaya vardı

Avrupa Birliği, Türkiye Cumhuriyeti, İsviçre Konfederasyonu ve Norveç Krallığı Arasında Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Kapsamında Menşe Kümülasyonuna Dair Türkiye Cumhuriyeti ve İsviçre Konfederasyonu Arasında Mektup Teatisi Şeklinde Anlaşmanın Onaylanması Hakkında Karar yayımlanmıştır.

 

Söz konusu Kararda;

 

Türkiye ve İsviçre; Genelleştirilmiş menşe kuralları çerçevesinde, AB, Türkiye, İsviçre veya Norveç menşeli girdilerin, GTS sistemine dahil ülkelerde, aşağıda sayılan yetersiz işçilik veya işlem olarak değerlendirilen faaliyetlerin ötesinde bir işçilik veya işlemden geçmiş olmaları şartıyla, GTS ülkesi menşe kuralının karşılanacağı ifade edilmektedir.

 

Anlaşma, İsviçre ve Türkiye’nin iç kabul süreçlerinin tamamlandığını birbirlerine bildirdiği tarihi izleyen üçüncü ayın ilk günü yürürlüğe girecektir.

 

Anlaşmaya ilişkin ileride yayımlanacak düzenlemeler hakkında ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

 

Kaynak: 22 Temmuz 2022 Tarihli ve 31900 Sayılı Resmî Gazete

Avrupa Birliği, Türkiye Cumhuriyeti, İsviçre Konfederasyonu ve Norveç Krallığı Arasında Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Kapsamında Menşe Kümülasyonuna Dair Türkiye Cumhuriyeti ve İsviçre Konfederasyonu Arasında Mektup Teatisi Şeklinde Anlaşmanın Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 5845)

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/07/20220722-4.pdf


Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com
Özlem KUĞU ozlem.kugu@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ.’ne, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com