Sirküler

Sirküler No: 2022/375


Yurtdışında düzenlenen Menşe ispat ve dolaşım belgelerinde ülkemiz isminin yabancı dillerdeki karşılıklarının kullanılabileceği hakkında

 

Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla dış ticaret ortağı olan tüm ülkelere taraflarınca düzenlenen belgelerde “Türkiye” talepte bulunulduğu, ancak hem söz konusu ülkelerin bu uygulamayı hayata geçirme zorunluluğunun bulunmaması hem de uygulamak isteyen ülkelerde bu değişikliğe uyum sağlanmasının zaman alabilecek olması nedeniyle yurtdışı gümrük idarelerince üzerinde ülke adının yer aldığı kısımlarda başta “Turkey” olmak üzere Türkiye’nin kendi dillerindeki karşılığı olan ibareler yazılmak suretiyle düzenlenen ve gümrük idarelerine ibraz edilen menşe ispat ve dolaşım belgelerinin kabul edilmesi gerektiği bildirilmiştir.

Kaynak: Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’nün 20.07.2022 tarihli 76514836 sayılı yazıları.  İçeriği PDF formatında görüntülemek için tıklayınızSaygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ.’ne, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com