Sirküler

Sirküler No: 2022/423


Gümrük Beyannamesi Kaydı-Referans Birlik Uygulaması

 

İhracatçı firmaların ilgili Birliklerin iştigal sahasında yer alan maddelerin ihracatını yaptığı halde gümrük beyannamesi kaydı esnasında, referans birlik olarak iştigal sahası olan Birlik yerine diğer üye birliklerin, özellikle de sistemde ilk sırada yer alan birliğin seçildiğinin gözlemlendiği. Üyelik bulunan Birlik bilgisine Üyelik Sorgulama (tim.org.tr) linki aracılığıyla ulaşılabildiği belirtilerek, bu bağlamda, gelecek yıllarda yapılacak Genel Kurul toplantılarına katılım konusunda sorun yaşanmamasını teminen, beyanname kaydında ihraç ürününe ait gümrük tarife istatistik pozisyonunun (GTİP) kapsadığı Birliğin referans Birlik olarak seçilmesi gerektiği bildirilmiştir.

Diğer yandan, İhracatçı Birliklerine üyeliği bulunan firmalar Online İşlemler - Giriş (tim.org.tr) sistemine kayıt gerçekleştirerek hangi Birliklere üyelikleri bulunduğu bilgisinin yansıra firma ihracat istatistiklerinin görüntülenmesini ve firmaya ilişkin ihracat belge talepleri ilgili tüm işlemleri bu platform üzerinden online olarak gerçekleştirebildiği iletilmiştir.

Kaynak: İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB)

http://www.iib.org.tr/tr/diger-duyurular-gumruk-beyannamesi-kaydireferans-birlik-uygulamasi.htmlSaygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ.’ne, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com