Sirküler

Sirküler No: 2022/438


AB İthalat Kontrol Sistemi (ICS2) webinar daveti

Avrupa Birliği (AB) tarafından devreye alınan İthalat Kontrol Sistemi (ICS2- Import Control System) isimli elektronik gümrük sistemi çerçevesinde 01 Mart 2023 tarihinden itibaren AB varışlı veya AB aktarmalı havayolu genel kargo, hızlı kargo ve posta sevkiyatlarının gerçekleştirilmesinden sorumlu ekonomik operatörlerin giriş özet beyan verilerini varıştan önce ICS2 üzerinden AB gümrüklerine bildirmesinin zorunlu kılınacağı, söz konusu sistemin 01 Mart 2024 tarihinden itibaren denizyolu, karayolu ve demiryoluyla yapılan sevkiyatlara teşmil edilmesinin beklendiği,

Bu kapsamda Avrupa Komisyonu tarafından 26 Eylül 2022 tarihinde saat:11.00’de Türk Kamu kurumları iş dünyası temsilcilerine yönelik olarak ICS2 sistemi hakkında bir çevrimiçi bilgilendirme semineri düzenleneceği ve seminer boyunca Ticaret Bakanlığınca İngilizce-Türkçe simültane tercüme hizmeti sunulacağı belirtilerek,

Bahse konu sistemi kullanarak AB gümrüklerine veri aktarması öngörülen kişilere çevrimiçi seminere katılım için toplantı bağlantısının iletildiği bildirilmiştir.

Toplantı bağlantısı, Meeting ID ve Pascode ekli yazıdadır.

Kaynak: Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’nün 21.09.2022 tarihli 78389364 sayılı yazıları.


  İçeriği PDF formatında görüntülemek için tıklayınızSaygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ.’ne, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com