Sirküler

Sirküler No: 2022/532


Pregabalin İçeren İlaçlar İçin Sağlık Bakanlığı'nca Yapılan Düzenleme

 

Pregabalin içeren ilaçların ihracatı için “Ruhsat sahibi firmalar” ya da “ruhsat sahibi firmaların yetkilendirdiği ecza depoları veya ilaç ihracatı yapmaya yetkili firmalar” tarafından

 Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna  “Kontrole Tâbi Maddelerin İhracına Mahsus Ruhsatname (İhracat Permisi)” başvurusu yapılması gerektiği belirtilmiştir.

 

Bu çerçevede, söz konusu firmaların halihazırda pregabalin içeren ilaçlar için edindikleri ve geçerlilik süresi 6 ay olan miktar düşümlü uyuşturucu veya psikotrop madde ihtiva etmediğine dair gümrükleri bilgilendirme yazılarının 13.05.2023 tarihine kadar geçerli olacağı, 14.11.2022 tarihinden itibaren ise pregabalin içeren ilaçlar için söz konusu bilgilendirme yazısının düzenlenmeyeceği ve bu tür ilaçların ihracatında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca yalnızca firmaların ihracat permisi başvurularının  değerlendirmeye alınacağı bildirilmiştir.

 

Kaynak: Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumun  (E-24931227-505.99-937148 -29.11.2022)


  İçeriği PDF formatında görüntülemek için tıklayınızSaygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ.’ne, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com