Sirküler

Sirküler No: 2022/536


İran'da Hammadde İthalatında Uygulanan Gümrük Vergisi Düşürüldü

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı İhracat ve İthalat Mevzuatı Ofisi Genel Müdürü Narges Bageri Zomorrodi, İran Gümrüğü İthalat Ofisi Genel Müdürlüğüne göndermiş olduğu bir yazıda gümrük vergileri (hogog-e gomroki)  yüzde 4'den yüzde 1'e düşen malların listesini bildirmiştir.

Yazıda ithal malların gümrük değerinin hesaplanmasının  İran Merkez Bankası tarafından belirlenen kur üzerinden yapılması (ITS sistemi) ayrıca temel mallar, tıbbi malzemeler, ilaç, tarım ve hayvansal girdiler, hammaddeler, yedek parçalar ve makinelerin ithalatı için yüzde 4 olan gümrük vergisinin yüzde 1’e düşürüldüğü bildirilmiştir.

Konuya ilişkin haber içeriğinde listenin kısa süre içerisinde açıklanacağı belirtilmektedir.

Kaynak: Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü

https://dtybs.ticaret.gov.tr/blog/post/16488/


Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ.’ne, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com