Sirküler

Sirküler No: 2022/561


İran Menşe Şahadetnamesinde Karekod (QR) projesi

 

İran Büyükelçiliğinden alınan Nota'da İran Ticaret, Sanayi, Maden ve Tarım Odası'ndan alınan bilgilere atıfla, uluslararası bir belge niteliği taşıyan menşe şahadetnamesinin orjinalliğini koruma ve güvenliğini sağlamanın öneminden hareketle, hologram güvenlik etiketlerinin yerine Karekod (QR) projesinin, bu konuda gerçekleştirilen teknik çalışmaların ardından, 2023 Ocak-Mayıs aylarında pilot şehirlerde (Meşhed, İsfahan ve Kirman) uygulamaya koyulacağının bildirildiği ver yeni sistemin kullanıcısına Karekodu taratarak menşe şahadetnamesine ait bilgilerin akıllı sistemde görünmesine ve bu bilgilerin kağıt belge üzerindeki bilgilerle karşılaştırılmasına olanak sağladığının kaydedildiği ifade edilmiştir.

Kaynak: Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü (13.12.2022 / 80896645)

 

T.C.

TİCARET BAKANLIĞI

Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü

Sayı :E-16934678-180.05

Konu :İran Menşe Şahadetnamesi Hk

13.12.2022 / 80896645

DAĞITIM YERLERİNE

Dışişleri Bakanlığının 08.12.2022 tarihli yazısında Ankara'daki İran Büyükelçiliğinden alınan Nota'da İran Ticaret, Sanayi, Maden ve Tarım Odası'ndan alınan bilgilere atıfla, uluslararası bir belge niteliği taşıyan menşe şahadetnamesinin orjinalliğini koruma ve güvenliğini sağlamanın öneminden hareketle, hologram güvenlik etiketlerinin yerine Karekod (QR) projesinin, bu konuda gerçekleştirilen teknik çalışmaların ardından, 2023 Ocak-Mayıs aylarında pilot şehirlerde (Meşhed, İsfahan ve Kirman) uygulamaya koyulacağının bildirildiği ver yeni sistemin kullanıcısına Karekodu taratarak menşe şahadetnamesine ait bilgilerin akıllı sistemde görünmesine ve bu bilgilerin kağıt belge üzerindeki bilgilerle karşılaştırılmasına olanak sağladığının kaydedildiği ifade edilmiştir.

Bilgileri ile bağlantınız Gümrük Müdürlüklerinin konuya ilişkin olarak bilgilendirilmesi hususunda gereğini rica ederim.

Ahmet Şevket DAYIOĞLU

Bakan a.

Daire Başkanı


Saygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ.’ne, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com