Sirküler

Sirküler No: 2022/576


Dolaşım ve Menşe Belgelerinin Gümrük Bilge sistemine Entegrasyonu

Mükerrer veri girişinin önlenmesi ve belge oluşturma süreçlerinin hızlandırılması için, beyanname oluşturmak üzere girilen verilerden gerekli olanların TİM MEDOS sistemine aktarılarak dolaşım ve menşe ispat belgelerinin otomatik olarak oluşturulmasını sağlayan altyapı geliştirmesinin Türkiye İhracatçılar Meclisince (TİM) tamamlandığı ve gümrük yazılım hizmeti veren programlardan biri için entegrasyon gerçekleştirildiği, gümrük yazılım hizmeti veren diğer programların da talep halinde sisteme entegre edilebileceği bildirilmiştir.

Daha önce, TİM MEDOS sistemi üzerinden elektronik ortamda düzenlenen Dolaşım ve menşe ispat belgelerinin üzerinde yer alan bazı bilgiler (gümrük beyannamesinde yer alan ihracatçı adı, varış ülkesi, eşya cinsi, ağırlığı vb.) ihracatçı firmalar/gümrük müşavirleri tarafından TİM MEDOS sistemine yeniden girmek zorunda kalınmakta idi.

Kaynak: Türyiye İhracatçılar Meclisi (TİM) (27.12.2022_3914)


  İçeriği PDF formatında görüntülemek için tıklayınızSaygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ.’ne, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com