Sirküler

Sirküler No: 2023/042


E-ihracat işlemleri hk.

İlgili Kararda Elektronik ihracat (E-ihracat), “Uzaktan iletişim araçlarıyla basitleştirilmiş gümrük beyannamesi (BGB) veya gümrük beyannamesi (TCGB) ile başka bir ülkeye yönelik olarak gerçekleştirilen ve e-ticaret olarak beyan edilen mesafeli mal satışı” olarak tanımlanmıştır.

E-ihracat Desteklerine İlişkin Genelge’ de ise e-ihracatın kapsamı “E-ihracat, bir aracı dijital platform marifetiyle işletmeler, tüketiciler, hükümetler gibi taraflar arasında gerçekleştirilebileceği gibi herhangi bir merkezi ağ platformu olmaksızın emsal istemciler (P2P) üzerinden de gerçekleştirilmesi” olarak belirtilmiştir.


  İçeriği PDF formatında görüntülemek için tıklayınızSaygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com
Özlem KUĞU ozlem.kugu@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ.’ne, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com