Sirküler

Sirküler No: 2023/120


27.03.2023 tarihli, 32173 (1.Mükerrer) sayılı resmi gazetede Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri Arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması ve Anlaşmada Değişiklik Yapılmasına Dair Notaların Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7180) yayımlanmıştır.

Söz konusu anlaşmaya göre bazı Türk ve Birleşik Arap Emirlikleri menşeli ürünlerin gümrük vergilerinde indirim yapılacaktır. Anlaşmadan yaralanabilmek için TR-BAE Menşe İspat Belgesi veya Menşe Beyanı düzenlenecektir.
Bahse konu anlaşma, Türk ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafının, kendi iç hukuki süreçlerine uygun olarak onaylamasını müteakip (7449 sayılı Kanun ile 30.03.2023 tarihinde onaylanmıştır), her iki tarafın bu onayı birbirlerine bildirmeleri halinde, son bildirimin alındığı tarihi takip eden ikinci ayın ilk günü yürürlüğe girecektir.
  İçeriği PDF formatında görüntülemek için tıklayınızSaygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com
Özlem KUĞU ozlem.kugu@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ.’ne, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com