Sirküler

Sirküler No: 2023/156


V Sayılı Liste Kapsamı Eşyada Emsal Rapor Uygulaması Hk.


Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 87758973 sayı ve 02.08.2023 tarihli yazıda İthalat Rejim Kararı eki V sayılı liste kapsamında ithalatında süreklilik arz eden aynı eşyalar için alınan tahlil raporlarının Gümrük Yönetmeliği'nin 196 ncı maddesi uyarınca bir yıl süreyle emsal olarak kullanılıp kullanılamayacağı hususunda gümrüklerde görüş ayrılıkları yaşandığı belirtilmiş ve sonuç olarak İthalat Rejim Kararı eki V sayılı liste kapsamında ithalatında süreklilik arz eden ve Gümrük Yönetmeliği 196 ncı maddesi 2(b), (c) ve (d) fıkralarındaki kriterleri sağlayan aynı eşyalar için alınan tahlil raporlarının yine anılan fıkralarda belirtilen süreler içerisinde emsal olarak kullanılabilmesinin mümkün olacağı bildirilmiştir.


  İçeriği PDF formatında görüntülemek için tıklayınızSaygılarımızla,
TGM Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.

Sirkülerle ilgili sorularınız için:
Hakan TOPAL hakan.topal@tgmgumruk.com
Özlem KUĞU ozlem.kugu@tgmgumruk.com


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. TGM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ.’ne, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

logo

1990 yılında Kurucu Başkanlığını Ertuğrul TAN'ın yaptığı TGM Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde dolaylı temsilci sıfatıyla hizmet vermektedir.

Adres
  • Gülbahar mahallesi Altan Erbulak Sokak Mayahan No:14 Kat/6/6 İstanbul
İletişim
  • +90 212 267 00 85(pbx)
  • info@tgmgumruk.com